4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında faaliyet gösteren tüm ticari sürücülerin alması zorunlu olan belgedir. Sürücü ister kendi aracı ile yük veya yolcu taşısın ister başkasının adına yük veya yolcu taşısın SRC belgesi almak zorundadır. Denetimlerde yük veya yolcu taşıdığınız baz alınmaz şirket adına kayıtlı veya ticari bir araç kullanıyorsanız SRC Belgesi ibraz zorunluluğunuz vardır.
SRC belgeleri 5 çeşit olarak nitelendirebiliriz.
SRC 1 Belgesi : Uluslar arası Yolcu Taşımacılığı
SRC 2 Belgesi : yurt içi yolcu Taşımacılığı
SRC 3 Belgesi : Uluslar arası yük taşımacılığı
SRC 4 Belgesi : Yurt içi yük taşımacılığı
SRC 5 Belgesi: Tehlikeli Madde taşımacılığı
Olmak üzere yapılan işin niteliği gereği değişik özellikteki ticari araç sürücüleri için farklı SRC belgeleri öngörülmüştür. 66 yaşından gün alanlar SRC belgesi alamaz, yani ticari araç kullanamazlar.
 
SRC BELGESİNİ NASIL ALIRIM?
 
Eğer ehliyetiniz 25.02.2003 tarihinden önce alınmış ise muafiyetten yararlanarak kursa gitmeden ve sınava girmeden SRC belgelerinizi alabilirsiniz.Aksi durumda kursa devam etmek ve sınava girerek başarılı olduktan sonra SRC belgenizi alabilirsiniz.
 
KURSLAR KAÇ GÜNDÜR?
 
SRC Eğitimleri 4-5 gün sürmektedir.
 
SRC KURSLARINA DEVAM ETMEK ZORUNLUMUDUR?
 
SRC eğitimlerine eksiksiz devam etmek zorunludur.1 saat dahi devamsızlık yapan sürücülerin kursları iptal edilmektedir.
 
SRC SINAVLARININ ZOR OLDUĞU SÖYLENMEKTEDİR.BU DOĞRUMUDUR?
 
Hayır bu doğru değildir.Eğitimlere düzenli olarak devam edenler ve biraz olsun sınava hazırlananlar rahatlıkla sınavda başarılı olurlar.
 
TOPLAM KAÇ SINAVA GİRME HAKKIMIZ VARDIR?
 
Eğitimini tamamlayan sürücülerin 2 yıl içerisinde toplam 4 sınava girme hakları vardır.Sınav haklarının yada 2 yıl süresinin dolması durumunda sürücülerin yeniden SRC kurslarına kayıt olut eğitim almaları gerekir.
 
SINAVDA KAÇ SORU SORULUYOR VE BAŞARILI OLMAK İÇİN EN AZ KAÇ PUAN ALMAK GEREKİR?
 
SRC-1-2-3-4 sınavlarında toplam 50 test sorusu sorulmaktadır.Bu sorulardan en az 30 tanesine  doğru cevap vererek en az 60 puan alan sürücüler sınavda başarılı olmuş sayılırlar.
 
SRC KURS  BİTİRME SERTİFİKASI SRC YERİNE GEÇERMİ?
 
SRC kurs bitirme sertifikası SRC belgesi yerine geçmemektedir.Ancak Ulaştırma Bakanlığının sertifikaların ilk sınava kadar SRC belgesi yerine geçmesi konusunda bir çalışması olsada henüz remi olarak doğrulanmamıştır.
 
SRC BELGESİ OLMADAN ARAÇ KULLANMANIN CEZASI NEDİR?
 
KANUN HÜKMÜ
4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu gereğince hazırlanan “karayolu Taşımacılık Faaliyetleri Yeterlilik  Eğitimi Yönetmeliği” yürürlüğe girdiğinden “Araç sahibi olsun veya olmasın, ticari taşıt kullanma belgesi sahibi olan bütün şoförlerin SRC belgesi alma zorunluluğu vardır. SRC belgesi olarak nitelendirilen yeni ticari araç sürücü belgesi olmayan ticari araç sürücülerinin araçlarını kullanamayacakları Ulaştırma Bakanlığı tarafından açıkça belirtilmiştir. Bu nedenle Ulaştırma Bakanlığının SRC BELGESİ olmadan trafiğe çıkmaları halinde 2018 yılı için uyguladığı idari para ceza oranı aracın sürücüsüne 248,00 TL, yetki belgesi sahibine ise 625,00 TL olarak belirlenmiştir.
 
SRC ALMA SÜRECİ
SRC Belgelerinden herhangi birini almak için başvuru yapmak isteyen sürücülerin SRC eğitimine katılmaları gerekmektedir. Bu eğitime katılan sürücüler eğitimlerini tamamladıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığının yapacak olduğu sınava girilir. Ortalama ayda 1 sınav yapılır. Sınavda başarılı olan kursiyerlerin ulaştırma bakanlığından gelecek olan sms’ ten sonra Halk Banka 20 TL yatırı ve bundan sonra SRC Belgeleri e-devlet sisteminde görülmeye başlar. Daha önceki gibi SRC kartları gelmemektedir. Yapılan sorgulama da SRC belgenizin olup olmadığı görünüyor. SRC sınavında baraj 100 puan üzerinden 70 puandır. Toplam 40 sorudan 28 doğru yapmak geçmek için yeterlidir.
 
ARANAN ŞARTLAR VE EĞİTİM
SRC belgeleri için öngörülen eğitim programları ve aranılan şartlar da farklılık arz etmektedir. 
SRC 5 belgesi almak için de en az ilkokul 2.kademe mezunu olma şartı aranmaktadır. Ayrıca tehlikeli madde taşırken kullanılacak aracın niteliğine göre sürücü belgesine sahip olma şartı vardır. Tehlikeli madde taşımacılı yapacak sürücülerin, ilgili mevzuatın sürücüler için zorunlu kıldığı eğitimi aldığını gösteren belgeye sahip olmaları da gerekmektedir.